Rektörümüz Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper İzmir’e Dair Tv’nin “Dev Adamla İzmir’e” Programına Canlı Yayın Konuğu Oldu

İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper, İzmir’e Dair Tv’de canlı olarak yayınlanan Dev Adamla İzmir’e programına konuk oldu. Erhan Gölbey’in moderatörü olduğu programda, Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper programa davetleri için Erhan Gölbey’e teşekkürlerini dile getirdi.
Programın açılışında Rektör Tunçsiper, 2017 yılının başında kurucu rektör olarak atandığı İzmir Demokrasi Üniversitesi’nin kısa süre içerisinde eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerine başladığını belirtti. 2017 yılından itibaren bölümlere öğrenci alımı gerçekleştiren İzmir Demokrasi Üniversitesi’nde 10 fakülte, 3 yüksekokul ve 3 enstitü bulunmaktadır. Rektör Tunçsiper, 2022 yılı itibariyle İzmir Demokrasi Üniversitesi’nde yaklaşık 42 bölümün aktif olduğunu, bu bölümlerin üçte birinde ise eğitim dilinin İngilizce olduğunu vurguladı.
Ana yerleşke ve yapımı biten Uzundere Yerleşkesi hakkında tanıtıcı bilgiler veren Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper, sözlerine İzmir Demokrasi Üniversitesi’nin olanaklarından bahsederek devam etti. Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper, İzmir Demokrasi Üniversitesi’nde yapılan TÜBİTAK ve Avrupa Birliği projelerinden bahsettikten sonra üniversitenin yurtdışındaki çok sayıda üniversite ile Erasmus+, Mevlâna gibi programların yürüttüğünü ve ikili protokoller ile anlaşması bulunduğunu ifade etti. Ayrıca İzmir Demokrasi Üniversitesi’nin Stanford Üniversitesi ve Koç Üniversitesi ile yaz kursları düzenlediğini belirtti. Rektör Tunçsiper, üniversite olarak dönem boyunca birçok kongre, sempozyum düzenlediklerini ve ayrıca öğrencilerin katılımıyla birçok bilimsel etkinlik düzenlendiğini vurguladı. Rektör Tunçsiper, güçlü bir akademik kadroya sahip olduklarını ifade ettiği açıklamasında, Almanya’nın Lindau kentinde bu yıl 71.si düzenlenen, Nobel ödülü almış saygın bilim insanları ile genç araştırmacıları bir araya getiren Lindau Nobel Laureate Toplantısı’na, üniversitemizden Dr. Öğr. Üyesi Ece Ekşin Çerkezoğlu’nun katılmaya hak kazanmasından gururla bahsederek, İzmir Demokrasi Üniversitesi ve Atlas Mutluel Sigorta iş birliği ile öğrencilerin istihdama kazandırılmasına yönelik gerçekleştirilen çalışmada; Üniversitemizin Meslek Yüksekokulu Finans Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü, Bankacılık ve Sigortacılık programını bitirerek dereceye giren öğrenciler firma tarafından istihdam edilmek üzere mülakata aldıklarını ve ardından hemen hızlı bir şekilde işe başladıklarını ifade etti. Rektörümüz hedeflerinin Türkiye’deki üniversiteler arasında ilk 10’a girmek olduğunu belirterek sözlerine son verdi.
Haber ile ilgili ayrıntılı bilgiye aşağıdaki linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.