Üniversitemizde Mustafa Kemal Atatürk’ün 83. Ölüm Yıl Dönümü Anma Programı Düzenlendi

İzmir Demokrasi Üniversitesi’nde Mustafa Kemal Atatürk’ün 83. Ölüm Yıl Dönümü Anma Programı’na Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper’in yanı sıra idari-akademik personel ve öğrenciler katıldı.

 

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper’in Açış Konuşması ile devam etti.  Rektörümüz konuşmasında, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Büyük Atatürk’ün, aramızdan ayrılışının 83. yılındayız. 10 Kasımların, Atatürk’ün 57 yıllık hayatını, mücadelesini, milletimize kazandırdıkları ve kazandırmak istediklerini doğru anlama bakımından önemi büyüktür. Bu meyanda Atamızın bize ve ülkemize kazandırdıklarının mutluluğu, ancak onun kaybının burukluğu ile yeni bir 10 Kasım’ı yaşıyoruz. Yüce Atatürk’ü ölümünün 83. yıl dönümünde her 10 Kasım’da olduğu gibi bu yıl da yine sevgi, saygı ve minnetle ile anıyoruz.

 

Atatürk’ün, Türk milletini büyük bir atılıma hazırladığı ve yönlendirdiği yüzyılda Avrupa ve Asya’nın pek çok ülkesinde, totaliter rejimler veya diktatörlükler bulunuyordu. Böyle bir dünyada Atatürk, yabancı bir gazetecinin sorusuna ‘Ben kalpleri kırarak değil, kazanarak hükmetmek isterim’ diye cevap vermiştir. Aynı çağda yaşayan gerek kendi milletleri gerekse dünya için endişe ve korku kaynağı olan liderler, bugün ya unutulmuş ya da kötü miraslarıyla anılır olmuştur. Atatürk ise, sevgi ve saygı uyandırarak, Türk milletini, çağ ile tanıştırmaya gayret edip varlığını teminat altına almaya yöneltmiştir. ‘Muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkmak’ hedefi ise çağın akışına yön verme düşüncesinin bir göstergesidir. Yalnız 10 Kasımlarda değil, her daim, Atatürk’ün mücadele azmi, bizlere yüklediği sorumluluklar ve gösterdiği hedefler tekrar tekrar konuşulmalıdır. Ülkemizin en zor anında bile düşünüp ortaya koyduğu milli hedef ve stratejilerin hatırlanması, bu tür çabaların anlam ve değerinin çok iyi bilinmesi, Büyük Atatürk’ün ebedi istirahatgâhında huzur içinde yatması bakımından da önemlidir. 

 

Konuşmama Atatürk’ün sözleriyle son vermek istiyorum. ‘Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır. Benden sonrakiler, bizim aşmak zorunda olduğumuz çetin ve köklü zorluklar karşısında, belki gayelere tamamen erişemediğimizi, fakat asla taviz vermediğimizi, akıl ve ilmi rehber edindiğimizi tasdik edeceklerdir. Benim Türk milleti için yapmak istediklerim ve başarmaya çalıştıklarım ortadadır. Benden sonra beni benimsemek isteyenler, bu temel eksen üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar.’ Bu düşüncelerle Büyük Atatürk’ü ebediyete intikalinin 83. yıl dönümünde bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor. Herkesi saygıyla selamlıyorum” diyerek son verdi. Anma programı 10 Kasım Belgeseli Sinevizyon gösterisi ile son buldu.