Üniversitemizde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 98’inci Yılı Kutlama Programı Düzenlendi

Üniversitemizde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 98’inci Yılı Kutlama Programı kapsamında etkinlik düzenlendi. Etkinliğe Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper’in yanı sıra idari-akademik personel ve öğrenciler katıldı.

 

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program İzmir Demokrasi Üniversitesi Tanıtım Filminin izlenmesi, İzmir Demokrasi Üniversitesi Marşı’nın dinlenmesi  ve İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper’in Açış Konuşması ile devam etti.  Rektörümüz konuşmasında, “Bugün burada Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 98. Yıl dönümü kutlamaları için toplanmış bulunmaktayız.

 

19 Mayıs 1919’da Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıktığı gün başlayan ve büyük fedakarlıklarla sürdürülen Millî Mücadele, Türk milletinin inanç ve azmiyle başarıya ulaşmıştır. Bu büyük zaferin ardından 29 Ekim 1923 tarihinde de cumhuriyetin ilanıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuştur. Atatürk’ün ‘Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir’ diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. Bu güzel devleti bizlere armağan eden atalarımızın bizlerden tek isteği cumhuriyetimizi her zaman koruyup geliştirmemizdir. Bunu yapabilmek için çok çalışıp Türkiye Cumhuriyeti’nin adını başarılarla andırmalıyız. Bu önemli görev de gelecekte bu ülkenin yönetiminde söz sahibi olacak olan yani bu ülkenin gerçek sahibi olan siz gençlerimize düşmektedir. Mustafa Kemal Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’nde de dediği gibi;

 

‘Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyeti’ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir. Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur.’ Başta Türkiye Cumhuriyeti’ni kurup bizlere armağan eden M. Kemal Atatürk olmak üzere, tüm silah arkadaşlarını ve cumhuriyetimizi korumak için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyor, Allah’tan rahmet diliyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nin 98. yaşı kutlu olsun!” sözlerine yer verdi.

 

Programın son bölümünde Üniversitemiz Tarih Bölümü öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Demo Ahmet Aslan, “Türk Devriminin Kornolojik Tanımı” adlı konferans verdi. 

 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Programı toplu hatıra fotoğrafı çekilmesi ile son buldu.