Rektörümüz “Zeytin Dalı Operasyonu na” 8 Üniversite Rektörü ile birlikte destek verdi.”

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper Suriye sınırında terör örgütlerinin füze attığı, Kilis’e giderek Bursea dağı yakınında kurulan çadırkent kampınıda ziyaret etti. Kilis halkına, sığınmacılara askerlerimize,“Zeytin Dalı Operasyonu na” 8 Üniversite Rektörü ile birlikte destek verdi.”

2017 yılında atanan 9 üniversitenin rektörleri, Kilis 7 Aralık Üniversitesindeki değerlendirme toplantısının ardından ortak bir basın açıklaması yaparak, tüm dünyadaki üniversitelere ve akademisyenlere anlamlı bir çağrı yaptılar.

Basın açıklamasında şu cümlelere yer verildi: “Üniversiteler temelde bütün insanlığın barış ve huzuru için doğru ve gerçek bilgiyi üreten ve insanlığın hizmetine sunan kurumlardır. Yaşadığımız coğrafya yüzyılı aşan bir süredir emperyalist güçlerin hedefinde, barış ve huzura hasret yaşamaktadır. Türkiye bu coğrafyada bütün saldırılara rağmen, insanlığa örnek olacak şekilde bir barış ve huzur adası olduğunu tüm Dünyaya kanıtlamıştır. Ülkemiz evi ve yuvası dağılmış mazlumlara, yetimlere ve muhtaçlara el uzatıp onlara sığınak olmaya devam etmektedir. Üniversite Rektörleri olarak, yanı başımızda süren ahlaksız bir savaşın kurbanı olan binlerce insanın kanına elini bulaştırmış Batılı güçlerin oyunlarını bozmak ve bölgenin huzuru ve barışı için “Zeytin Dalı Harekâtı”nı başlatan devletimizin yanında olduğumuzu ifade etmek üzere, üniversitelerimizi temsilen ensar şehir Kilis’te bulunmaktayız.

Emperyalizmin hedef tahtası haline getirilen bir coğrafyaya Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, Ardahan Üniversitesi, Artvin Çoruh Üniversitesi, Batman Üniversitesi, Bitlis Eren Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, İzmir Demokrasi Üniversitesi, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, Kilis 7 Aralık Üniversitesi ve Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörleri olarak, göreve atanmamızın I. yıldönümünde bir değerlendirme toplantısı için Kilis’te bir araya gelişimizi vesile kılarak, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ufku olan adalet ve insanca yaşamın bu coğrafyaya umut getirmesi için tüm terör gruplarına karşı düzenlediği “Zeytin Dalı Harekâtı”nın tereddütsüz destekçisi olduğumuzu gururla belirtmek isteriz. “Zeytin Dalı Harekâtı” herhangi bir dini ya da etnik gruba yönelik olmayıp yegâne hedefi bölgenin, bölge huzurunu bozan teröristlerden ve terörizmden arındırılmasıdır. Üniversite rektörleri olarak bilim etiğine inanan bütün aydınları, bilim adamlarını ve bütün Dünya üniversitelerini, emperyalizmin hedef tahtası haline getirilen bu mazlum coğrafyaya sahip çıkmaya, ülkemizin verdiği ve insanlığa yüz akı olacak barış ve huzur mücadelesine destek olmaya çağırıyoruz. Bu vesile ile Türk aydının ve akademisinin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmenin onurunu tarihe not düşmekten de ayrıca şeref duymaktayız. Yine ülke olarak verdiğimiz bu haklı mücadelede hayatını kaybeden kahraman şehitlerimizi rahmetle anıyor yiğit gazilerimize yüce Mevlâ’dan şifalar diliyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”