Rektörümüz Tunçsiper’den “Çanakkale Zaferi” Mesajı

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 106. Yılı ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle mesaj yayımladı.

 

Türk milletinin, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin yazılmasında büyük bir fedakârlık timsali olan ve gönüllerde ölümsüzleşen şehitlerini hiçbir zaman unutmayacağını söyleyen Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 106. Yılı ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle yayımladığı mesajında, şu ifadelere yer verdi;

“Dünya tarihinin müstesna kahramanlık mücadelelerinden olan ‘Çanakkale Zaferi’ Türk milletine zincir vurmak isteyen çılgın işgalci güçlere karşı, milletimizin kükremiş sel misali bendini aşarak bağımsızlığı uğruna inançla, cesaretle yek vücut şahlanışının simgesidir. “Çanakkale Zaferi”, aziz vatanı işgale yeltenen ve Türk milletini yok etmek isteyen işgalci devletlere karşı kazanılmış eşsiz bir destandır.

 

Tarihe altın harflerle yazılan bu zafer, birbirinden ayrılamayacak büyük bir milletin çocuklarının tek vücut olarak bir araya geldiğinde neleri başarabileceğini, kadim milletimizin el ele verince imkânsızın bile nasıl üstesinden gelinebileceğini göstermiştir. Çanakkale savunması hem Türkiye’nin İslâm dünyasındaki saygınlığını arttırmış, hem de sömürge altındaki milletlere milli kurtuluş fikrinin uyanışında etkili olarak Mehmet Akif Ersoy’un ifadesiyle “Türk milletinin eseri” olan İstiklal Marşımıza da ilham kaynağı olmuştur. Dolayısıyla sonsuza kadar istifade edebileceğimiz bir ilham kaynağı olan Çanakkale ruhunun canlı tutulması için Çanakkale Zaferi’nin yeni nesillere aktarılması büyük bir önem arz etmektedir.

 

Bu duygularla “Çanakkale Zaferi’nin 106. Yıldönümünü” kutluyor, büyük komutan Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve vatanımız için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi ve fedakâr milletimizi minnet, saygı ve şükranla anıyorum.”