Üniversitemizin Geleneksel Hale Getirdiği “15 Temmuz Demokrasi Yürüyüşü” Gerçekleşti. Rektörümüz Prof.Dr. Bedriye TUNÇSİPER Önderliğinde Gündoğdu Meydanı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na Öğretim Üyelerimiz Gururla Yürüdü.
İzmir Demokrasi Üniversitesi’nin geleneksel hale getirdiği “Demokrasi Yürüyüşü”nün üçüncüsü 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında gerçekleştirildi.
 
İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bedriye TUNÇSİPER önderliğinde üniversite öğretim üyelerinin cübbeleri ve idari personelinin ellerinde Türk Bayraklarıyla katıldıkları “Demokrasi Yürüyüşü”nün Türk akademisinin demokrasiye olan inancı ve bağlılığının ifadesi olduğu vurgulandı. İzmir’in en merkezi konumu olan Gündoğdu Meydanı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na kadar yapılan yürüyüşün ardından Prof. Dr. Bedriye TUNÇSİPER basın mensuplarına açıklama yaparak, İzmir Demokrasi Üniversitesi ailesi olarak geleneksel hale getirilen bu yürüyüşün üçüncüsünü gerçekleştirmenin mutluluğunu ve gururunu yaşadıklarını, bu yürüyüşle 15 Temmuz 2016’da Türk halkının demokrasiye olan bağlılığıyla engel olduğu darbe girişimine dair milli hafızayı canlı tutmayı ve aziz şehitlerimizin ve gazilerimizin hatıralarına sahip çıkarak bu bilinci gelecek nesillere aktarmayı amaçladıklarını ifade etti.
 
Etkinlik kapsamında, basın açıklamasının ardından Narlıdere Boyatlığı Şehitliği ziyaret edildi ve ülkemizin birliği ve bütünlüğü için canlarını feda eden şehitlerimizin ruhuna Kur’an-ı Kerim tilaveti ve lokma hayrı yapıldı.
Programın sonunda İzmir Demokrasi Üniversitesi Prof. Dr. Fuat Sezgin fuaye alanında 15 Temmuz Sanal Sergi açılışı gerçekleştirildi ve 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Şiir Yarışması Ödül Töreni gerçekleştirildi.