İzmir Demokrasi Üniversitesi 2019 Yılında Yaptığı Etkinliklerle Prof. Dr. Fuat Sezgin’i Anlamaya ve Anlatmaya Devam Ediyor.

İzmir Demokrasi Üniversitesi 2019 Yılında Yaptığı Etkinliklerle Prof. Dr. Fuat Sezgin’i Anlamaya ve Anlatmaya Devam Ediyor.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın dikkatleriyle, 2019 yılı İslam bilim tarihinin daha iyi anlaşılmasını ve anlatılmasını sağlamak, Prof. Dr. Fuat Sezgin’i ve onun bu alanda yaptığı çalışmaları genç nesle aktarmak amacıyla 5 Eylül 2018 tarihinde yayınlanan bir genelge ile “Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” olarak ilan edilmiş ve tüm kamu kurumlarında o tarihten itibaren konuya dair önemli çalışmalar yapılmaya başlanmıştır. 

İzmir Demokrasi Üniversitesi, 30 Haziran 2018 tarihinde hayatını kaybeden İslâm Bilim Tarihi Araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin’in daha iyi tanıtılması için düzenlediği sıralı akademik ve sosyal etkinliklerle bu yılı Prof. Dr. Fuat Sezgin’e yakışır bir şekilde geçiriyor.

29 Nisan 2019 tarihinde Prof. Dr. Fuat Sezgin İslâm Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı, Kırıkkale Üniversitesi Rektörü, 2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı Koordinatörü Prof. Dr. Ersan Aslan ile imzalanan protokol kapsamında ilki 17 Mayıs 2019 tarihinde İzmir Demokrasi Üniversitesi’nde gerçekleştirilen etkinlikte, Prof. Dr. Mustafa Kaçar tarafından “İslam Medeniyetinin Dünya Medeniyetine Yaptığı Katkılar ve Prof. Dr. Fuat Sezgin” adlı konferans verilmiş ve üniversite fuaye alanında “Prof. Dr. Fuat Sezgin Fotoğrafları Sergisi” açılmıştır.

23 Mayıs 2019 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde “2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” Toplantısı ve Diploma Töreni’ne İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper katılmıştır.

İzmir Demokrasi Üniversitesi 19-22 Kasım 2019 Tarihlerini Prof. Dr. Fuat Sezgin Etkinlikleriyle Donatıyor

19-22 Kasım 2019 tarihleri arasında ise; İzmir Demokrasi Üniversitesi’nde Prof. Dr. Fuat Sezgin’i anlamaya ve anlatmaya yönelik etkinlikler düzenlenmeye devam etmektedir. 19 Kasım Salı günü Kırıkkale Üniversitesi Rektörü, 2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı Koordinatörü Prof. Dr. Ersan Aslan tarafından “Bilimsel Mirasımız, Gelecek Tahayyülümüz” adlı konferans verilmiştir. Açılış konuşmaları Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper ve Prof. Dr. Fuat Sezgin İslâm Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mecit Çetinkaya tarafından yapılan etkinliğe Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar da katılmıştır. Konferansın ardından fuaye alanında “Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Sergisi”nin açılışı yapılmıştır.

21 Kasım Perşembe günü fuaye alanına Prof. Dr. Fuat Sezgin’in adının verileceği etkinlikte, “Prof. Dr. Fuat Sezgin” kısa film gösterimi ve üniversitenin Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Öztürk tarafından “Fuat Sezgin ve İslam Bilim Tarihine Katkıları” konulu konferans düzenlenmektedir.

22 Kasım Cuma günü ise İzmir Demokrasi Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrencilerinin katılımı ile İstanbul Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’ne gezi yapılacaktır.